Mike Powell posedáva u dálkařského sektora a masíruje si stehno. Akoby mu v ňom triasla. Akoby chcel atlétom ukázať, ako sa to má robiť správne. "Chýbajú mi výnimoční špecialisti," posťažuje si 51-ročný Američan.
To on v pamätnom dueli s krajanom Lewisom vo finále majstrovstiev sveta v Tokiu 1991 skočil do inej dimenzie a jeho 895 centimetrov zostáva neprekonateľnú bariéru.
Ak Bob Beamon v roku 1968 predviedol skok do 21. storočia (a 21 rokov potom s výkonom 890 centimetrov držal trón rekordmana), Powell skočil do iného milénia.A dálkařské sektory na štvrť storočia zaklial.
"Na sveták je veľmi ďaleko, nikto na neho nemá," prikyvne Radek Jusko, jedenásty muž včerajšieho finále. "Leda by mal pružinu v tretre."
Hoci si v máji zlepšil "osobák" na 815 centimetrov, k Powellovi sa ani nepribližuje. Lenže ani medzi súpermi českej jednotky sa nezjavil nikto s rekordným potenciálom. Víťazný Rutherford za bájnu métou zaostal o viac ako pol metra.
"Čiastočne je to technikou," uvažuje Powell. "Ale hlavne skokanským prostredím. Kým ja som sa musel učiť od toho najlepšieho v dejinách a musel som skákať ďaleko ako Carl Lewis, dnešný chlapci toto nemusí.Nikto ich nikam netlačí, neposúva. "
Od senzačného skoku sa Powellovi priblížili len krajania Walder s Phillipsom (874 cm), Panaman Saladino (873). Ale skoky na dohľad deviatich metrom, či snáď za touto hranicou? "Ale áno, aj také skokanov vidím," žmurkne Powell, ale neprezradí.
"Rekord je o mimoriadnom závode a mimoriadnych miestach," pridá sa šéftréner reprezentácie Tomáš Dvořák a rozhliada sa po Vtáčím hniezde. "Jo, toto je také miesto." Aj on vš ak vie, že história sa zatiaľ meniť nebude. Pretože nemôže. "Dneska sa veľa vymýšľa a málo robí," myslí si.
Ak Powell a spol.vsádzali na jednoduchosť a priamočiarosť, na rýchly rozbeh v kombinácii so špičkovou technikou, dnešná generácia je iná. "Moc ľudí už neskáče ako oni, dnes sa všetci snažia vymyslieť, ako to ošulit, hľadajú fígeľ. Myslia si, že vymyslí niečo nové, ale ono sa vymyslieť nič nedá, "varuje bývalý desaťbojár. "Príde mi, že skôr mali skokani ďaleko väčší cit."
Powell pred rokmi sám prišiel s jedným tipom: Snáď jedine Usain Bolt má schopnosť mojim rekordom zatriasť. "Mohol by skákať tak šialene ďaleko," myslí si. "Hlavné elementy pre diaľku sú rýchlosť a výška a on má oboje."
Rozbeh diaľky meria 40 metrov a podľa dát z MS v Berlíne 2009, kde Bolt zabehol svoju rekordnú stovku, pálil vo vzdialenosti pomyselného odrazu rýchlosťou 43 , 2 kilometra v hodine.O 3,6 km / h rýchlejšie ako Powell v Tokiu! Pri teoretickom výpočte by tak Jamajčan s ideálnou technikou doletel 10,5 metra ďaleko. "Ale on na to nemá telo adaptované tými desaťtisícami odrazov," namieta Dvořák.
Matematici však reagujú: Aj keby stratil napríklad 20 percent pôvodnej kinetickej energie, kalkulačka a vzorce stále ukazujú výkon 9,46 metra.
Bolt, najrýchlejší muž planéty. Bolt, najdlhšia dálkař sveta? "To nie, on do toho nepôjde," vie Dvořák. "Už je neskoro. Navyše on je schopný sa rozbolavět aj pri hladkom šprinte. A diaľka je ešte horšie. "
Preto sa hľadanie skokana s pružinou zatiaľ nezastaví.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára